forex trading logo

Home
Debata z udziałem naszych uczennic PDF Drukuj Email

Dnia 08.02.2018r. uczennice Zespołu Szkół w Skrzeszewie, Natalia Pietranik i Weronika Małczuk pod opieką p. Marzeny Prochackiej wzięły udział w międzyszkolnej, młodzieżowej debacie pt. "Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga!". Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim..

Prelekcja rozpoczęła się od wystąpienia pana Sylwestra Różyckiego - zastępcy Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, który serdecznie nas powitał i wprowadził nas w temat o narkotykach i dopalaczach.

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy dr Beaty Bocian - Waszkiewicz ,która opowiedziała nam jak niebezpiecznym narkotykiem jest marihuana. Dowiedzieliśmy nie tylko się dlaczego młodzież coraz częściej sięga po narkotyki ale także na jakie choroby w przyszłości mogą zachorować palacze marihuany oraz jakie są fakty, mity i spory dotyczące tego środka odurzającego. W szczególności przeraziło nas jak długo trwa leczenie uzależnienia od tego narkotyku. Pani Beata zachęciła nas również aby pomagać osobom uzależnionym w naszym środowisku, nakłonić je do zgłoszenia się po pomoc do pedagoga lub psychologa.

Kolejnym punktem spotkania była wypowiedź pani mgr Ewy Murawskiej - pedagoga Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Ta wypowiedź dokładnie zobrazowała nam jakie skutki niesie za sobą spożywanie narkotyków. Poznaliśmy, że "czysty" narkotyk wcale taki nie jest. Często znajduje się w nim strychnina, szkło, paracetamol i inne środki które mają zabójczy wpływ na organizm człowieka. Usłyszeliśmy w jaki sposób być asertywnym i odmówić przyjęcia narkotyków.

Następnym tematem była "Randka z paragrafem", którą poprowadził komisarz Adam Bujalski - Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego Powiatowej Komendy Policji w Sokołowie Podlaskim. Dowiedzieliśmy się jaka odpowiedzialność karna na nas czeka jeśli będziemy przetrzymywać, rozprowadzać lub zażywać narkotyki. Ta chwila najbardziej nas przeraziła, chyba dlatego, że przez jeden bezmyślny błąd, możemy stracić całą młodość i najlepsze lata swojego życia.

Po dość mocnych i przerażających słowach pana komisarza, udaliśmy się na przerwę gdzie był przepyszny poczęstunek. Tam mogliśmy się bliżej zapoznać i porozmawiać o tym co sądzimy na temat debaty.

Przedostatnim punktem naszego spotkania była dyskusja pt. "Krąg zawiłości i szczypta asertywności - meandry profilaktyki w praktyce", którą poprowadziła mgr Paulina Kliczko - Kamut - pedagog i socjoterapeutka. Były przeprowadzone ćwiczenia mające na celu pokazać nam ja czuje się człowiek po zażyciu narkotyków. Dowiedzieliśmy się o fazach jakie są po zażyciu środków psychoaktywnych. Mogliśmy również zadawać pytania aby uzyskać więcej informacji o narkotykach i ich szkodliwych działaniach na organizm.

Na koniec dowiedzieliśmy się od mgr Łukasza Bociana o miejscach skąd możemy uzyskać pomoc i wsparcie w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem. Była to interesująca część spotkania, ponieważ teraz wiemy do kogo się zgłaszać w kryzysowych sytuacjach.

Ostatecznie zostaliśmy serdecznie pożegnani przez Małgorzatę Baranowską - Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim i wróciliśmy do swojej szkoły.

Ta prelekcja była bardzo interesująca i na pewno na długo zostanie nam w pamięci.

Natalia Pietranik uczennica kl.VII


 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.