forex trading logo

Home
DZIEŃ PATRONA W ZESPOLE SZKÓŁ W SKRZESZEWIE PDF Drukuj Email

14 listopada w Zespole Szkół w Skrzeszewie bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Tradycją szkoły jest, że w tym dniu odbywa się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klasy I. Część artystyczna przygotowana została przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli języka polskiego i historii. Montaż słowno - muzyczny przygotowany został w uroczystej scenerii. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali na tę okazję scenografię będącą tłem występów. Złożyły się na nią:  napis "Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów", flagi Polski, Biały Orzeł na czerwonym tle, białe i czerwone kwiaty w donicy ustawionej przed flagą, oraz "echa przeszłości" - białe brzozowe krzyże wśród porozrzucanych jesiennych liści , a przed nimi palące się lampki.

Część oficjalną akademii rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pani dyrektor Halina Getler powitała panią wójt gminy Repki Krystynę Mikołajczuk – Bohowicz, rodziców uczniów klasy I oraz pozostałych gości. Wygłosiła też słowo wstępne, które wprowadziło odbiorców w klimat uroczystości, po czym rozpoczęła się część artystyczna.

Na montaż słowno - muzyczny zatytułowany "Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów" składały się wiersze i pieśni o treści patriotycznej. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski od końca XVIIIw., który to czas stał się areną dramatycznych zdarzeń, w wyniku których nasza Ojczyzna na długie 123 lata znikła z mapy Europy. Historyczne rozważania kończyła data 11 listopada 1818 roku, kiedy po wielu trudach i walkach narodowowyzwoleńczych Polska stała się znów państwem wolnym, wyzwolonym spod jarzma zaborców. Utwory poetyckie, recytowane przez naszych młodych artystów, podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Uzupełnieniem lirycznych opowieści były pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Poprzez pieśni: "Warszawianka", "Marsz Pierwszej Brygady", " Rota", "Piechota", czy mniej znana "Echo dawnej piosenki" chcieliśmy przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie. Szczególnie wymownie zabrzmiały "Modlitwa obozowa" oraz "Miejcie nadzieję". Gdy wyśpiewane zostały słowa" O, Boże, skrusz ten miecz,co siekł nasz kraj", czy ponadczasowy tekst Norwida " Miejcie nadzieję! Nie tę lichą, marną...", w niejednych oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Wielkie zaangażowanie naszych szkolnych artystów sprawiło, że część artystyczna została przygotowana na wysokim poziomie. Świadczą o tym pełne powagi, wzruszone twarze słuchaczy, będące największą nagrodą dla wykonawców, a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków.

W drugiej części uroczystości odbyło się ślubowanie klasy pierwszej, dzielnie wspomaganych przez starszych kolegów. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali część artystyczną. Pochwalili się swoimi umiejętnościami recytatorskimi i muzycznymi. Udowodnili, że czują się Polakami, znają nasze barwy i symbole narodowe. Po zakończonej prezentacji pani dyrektor potwierdziła, iż wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie i akt pasowania na ucznia, którego dokonała, wielkim ołówkiem udekorowanym biało – czerwoną kokardą, pani dyrektor. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Skrzeszewie. Dowodem tego aktu były dyplomy wręczone przez wychowawcę klasy. Zgodnie z tradycją najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali prezenty od pani Wójt oraz rodziców. Klasa druga także powitała upominkami swoich młodszych kolegów. Oficjalną część akademii zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru. Następnie udaliśmy się na niepodległościowe spotkanie przy słodkim poczęstunku.

Tak społeczność uczniowska wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Skrzeszewie okazali szacunek dla historii i dziejów naszego narodu. Ten dzień był wyjątkowy dla uczniów i ich rodziców.        Zdjęcia z uroczystości w Galerii Zdjęć

 

Katarzyna Dmowska-Niemirka i Barbara Mazurczak


 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.